Kraj sprzeczności

Ukraina to kraj, który składa się z samych sprzeczności. Widać je w każdej niemal dziedzinie życia. Społeczeństwo jest skrajnie spolaryzowane pod względem finansowym – z jednej strony ludzie żyją w biedzie, ledwo wiążąc koniec z końcem i protestując przeciw rządowi, z drugiej strony – kwitną majątki oligarchów, którzy mogą pozwolić sobie na każdą ekstrawagancję. To nie sprzyja budowaniu jedności w społeczeństwie i poczuciu solidarności. Ostatnio kraj zelektryzowała wieść o tym, że jeden z magnatów finansowych postanowił zapłacić za występ gwiazdy pop na prywatnej imprezie okrągły milion dolarów. Gwiazdą tą okazała się Jennifer Lopez, która na nowo pragnie zawojować listy przebojów na świecie. Spekuluje się, że Lopez da występ, który nie potrwa dłużej, niż kilkanaście minut, ale wzbogaci się o niebagatelną sumę pieniędzy.

Femen

Na Ukrainie dzieją się rzeczy, które wzbudzają niemałe kontrowersje. I wcale nie o Pomarańczową Rewolucję chodzi. Ostatnio dużym zainteresowaniem ze strony mediów i nie tylko mediów, cieszy się Femen. To organizacja feministyczna, która powstała w 2008 roku w Kijowie z inicjatywy Anny Hutsol. Femen występuje w przestrzeni publicznej w bardzo specyficzny sposób – członkinie bowiem protestując, pokazują się półnagie w publicznych miejscach. Panie nie noszą koszulek, ani bielizny. Z tego powodu w miejscach, w których się pojawiają, roi się od dziennikarzy. Kobiety reagują na różne problemy społeczne, które nękają ukraińskie społeczeństwo – np. seksturystyka, prostytucja, łamanie praw obywatelskich, czy trudności gospodarcze. Nagość wzbudza zawsze ponadprzeciętne zainteresowanie, a to zapewnia sprawom odpowiednie nagłośnienie w mediach.

Ciekawe zwyczaje na Ukrainie

Wybierając się na Ukrainę warto pamiętać o kilku panujących w tym kraju zwyczajach. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że Ukraińcy są bardzo gościnni i chętnie oferują swoją pomoc. Niestety, nie ma tam nic za darmo i praktycznie za wszystko trzeba płacić. Nie wynika to, rzecz jasna, ze złej woli, ale z biedy mieszkańców tego kraju. Nie oznacza to jednak, że nie należy się targować. Jeśli ktoś zaproponuje nocleg, poczęstunek lub inną pomoc, należy zapytać o zapłatę „Skil’ky” – po polsku „ile?”.
Warto przyjąć zaproszenie na ukraińskie wesele lub inną, dużą imprezę. Można wtedy ciekawie poznać ukraińskie zwyczaje. Warto wtedy wręczyć parze młodej od 50 do 100uah w prezencie ślubnym.
Niezwykle ciekawym regionem Ukrainy jest Huculszczyzna. Panuje tam duży rozdział między kobietami i mężczyznami. Często bywa tak, że mężczyni podają sobie nawzajem ręce, zwykle pomijając przy tym kobiety. Podziały są widoczne także podczas spotkań i pracy – żaden prawdziwy hucuł nie pomoże przy stole ani nie zrobi herbaty.
Jadąc na Ukrainę warto znać jeden z dwóch używanych tam języków – ukraiński lub rosyjski.

Huculszczyzna – wielokulturowy zakątek Ukrainy

Huculszczyzna to region Ukrainy zamieszkany przez Hucułów – górali pochodzenia wołoskiego i ruskiego. Na terenie dorzecza górnego Prutu stworzyli oni oryginalną kulturę regionalną. Stanowią oni prawdziwą mieszankę kultur – polskiej, węgierskiej, ukraińskiej, rumuńskiej, a nawet tureckiej, cygańskiej i ormiańskiej.
Mieszkańcy Huculszczyzny są bardzo przesądni. Cecha ta może okazać się widoczna na każdym kroku. Dużą uwagę zwracają również na swój ubiór – są gotowi wydać na to nawet ostatnie pieniądze. Korzystny wygląd to dla nich sprawa wręcz kluczowa.
Mieszkańcy Huculszczyzny pracują bardzo ciężko, jednak taki sam nacisk kładą na dobrą zabawę. Wolny czas lubią spędzać wspólnie, najlepiej na łonie natury. Chętnie rozmawiają z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami, a nawet z obcymi ludźmi przechodzącymi obok. Bardzo lubią też tańczyć i śpiewać.
Odwiedzając Huculszczyznę warto pamiętać o tym, że zwłaszcza wśród starszych osób język rosyjski nie jest mile widziany. Mogą one za to dobrze pamiętać język polski ze szkołuy. Warto więc początkowo spróbować mówić po polsku, by później ewentualnie przejść na rosyjski.

Odwiedzamy Ukrainę

Ukraina jest w naszych sercach i myślach praktycznie od zawsze. Przy wielu okazjach, szczególnie podczas biesiadnego śpiewania padają z naszych ust słowa: „Żal, żal, za dziewczyną, za zieloną Ukrainą…”. Smutna prawda jest jednak taka, że mało kto z nas odwiedził ten opiewany kraj. Zazwyczaj po prostu nie mamy ochoty na taką wizytę i rowerki dziecięce wiedząc, że kraj ten jest dość biedny, a drogi pozostawiają wciąż wiele do życzenia. Tymczasem naprawdę jest co oglądać.
Najczęściej odwiedzane przez polskich turystów miasta to Chocim, Kamieniec Podolski, Lwów i Drohobycz. Osoby pragnące skorzystać z aktywnego wypoczynku i kontaktu z naturą wybiorą się raczej na Zakarpacie. Dużym atutem tego regionu są bardzo dobrze wytyczone szlaki rowerowe i piesze. Dużo jest także gospodarstw agroturystycznych oferujących nocleg i wyżywienie. Problemu nie sprawia również dojazd, gdyż z południa Polski kursują tam busy. Koszt jednodniowej wycieczki to około 30-40 zł, a kilkudniowego objazdu 120 zł od osoby. Koszt noclegu w schronisku młodzieżowym lub kwaterze prywatnej to około 20-30 hrywien. 1 Hrywna to około 1.36 zł.

Ukraina dla kierowców

Choć na Ukrainie jeżdżą pociągi, to jednak wiele osób decyduje się na podróż po tym kraju samochodem. Z tej formy transportu korzystają także autokary wiozące turystów na wycieczki na Ukrainie lub dalej – np. do Rumunii. Przed wyruszeniem w trasę warto jednak wiedzieć o kilku ważnych sprawach.
Podróżowanie samochodem po Ukrainie wymaga bardzo dobrej znajmomości miejscowych dróg lub posiadania dokładnej mapy. Problemy to przede wszystkim brak drogowskazów oraz oznakowań miejscowości i dróg. Orientację na terenie miast utrudnia z kolei złe oznakowanie ulic.
Mimo wciąż prowadzonych prac przed Euro 2012 stan dróg pozostawia wciąż wiele do życzenia. Nawet na ulicach większych miast – Lwowa czy Odessy, częstym widokiem są duże dziury grożące uszkodzeniem samochodu. Warto też wspomnieć, że na drogach międzynarodowych i trasach dojazdowych jest bardzo mało warsztatów samochodowych.
Częstym powodem wypadków i kolizji jest właśnie zły stan nawierzchni dróg oraz żwir i kamienie mogące stłuc szybę lub reflektor. Uważać warto także na pieszych i rowerzystów. Piesi wkraczają na ulicę, by zatrzymać jadące samochody, a rowerzyści poruszają się bez odpowiedniego oświetlenia i oznakowania.
Pomocne może okazać się dokładne przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczeń prędkości.

Zamki na Ukrainie

Wyprawa szlakiem zamków na Ukrainie to prawdziwa lekcja historii losów Polski i Ukrainy. Tak jak wyjątkowo dobrym zakupem są profesjonalne narzędzia warsztatowe tak szczególnie sławny w obu krajach jest Kamieniec Podolski, a także Chocim i Zbaraż. Miasta te są popularne nie tylko ze względu na ich wyjątkową historię. Rozsławił je także w „Trylogii” Henryk Sienkiewicz. Kresowe twierdze przechodziłuy wiele burzliwych wojen, bitew i azjatyckich najazdów.
Nazwa Kamieniec Podolski pojawiła się już w roku 1060 w zapiskach pochodzących z kronik armeńskich. Pierwszą drewnianą twierdzę wybudowano na przełomie XII i XIII wieku. W ciągu następnych wieków zamek został zniszczony, odbudowany i podlegał ciągłym modernizacjom. W roku 1928 twierdza stała się częścią Ukraińskiego Rezerwatu Historyczno-architektonicznego. Do dziś mieści się tam muzeum, które powstało w 1937 roku.
Godne zwiedzenia są także: Twierdza Dubno i zamki: Krzemieniec, Łuck, Ostróg i Wołyń. Budowle te podlegały ciągłej konserwacji, a w wielu z nich znajdują się muzea i inne, ciekawe atrakcje turystyczne. Na zamku w Łucku latem odbywają się natomiast koncerty na dzwonach.

Kuchnia ukraińska

Na Ukrainie dużą popularnością cieszy się, oczywiście, barszcz ukraiński – zupa z burakami, kapustą, warzywami, słoniną i dużą ilością śmietany. Często przygotowywane są również potrawy z mąki, kaszy i ciasta. Do często przygotowywanych należą warenyky nadziewane wiśniami, twarogiem i ziemniakami. Sławne są również pierogi ruskie i pielmieni.
Na Ukrainie ważną rolę odgrywa chleb, który często pełni funkcję obrzędową. Dlatego też kiedyś wypiekano go w specjalnie do tego przeznaczonych piecach.
Duże znaczenie w kuchni ukraińskiej pełnią mięsa: wołowina, wieprzowina, drób i baranina. Szczególnie popularna jest słonina wieprzowa przyrządzana na różne sposoby. Jada się ją zwykle z chlebem i musztardą.
Na zachodniej Ukrainie godne spróbowania są krymskie czeburieki podobne do włoskiego minicalzone z nadzieniem. Na ulicy można kupić hot dogi z oryginalną pikantną, marynowaną… marchewką.
Ciekawym i dobrym napojem jest sok brzozowy – najczęściej sprzedawany w 3-litrowych słojach. Popularne są także oryginalne mieszanki herbat owocowych i kawa parzona na sposób wschodni.

Gorgany – królestwo natury

Jeżeli ktoś myśli o aktywnym wypoczynku z daleka od ludzkich siedzib, to wyprawa w Gorgany jest właśnie dla niego. To bowiem najbardziej dzika i bezludna część Karpat ukraińskich. Na obszarze o długości 90 km i szerokości 60 km znajdują się tylko 4 niewielkie miejscowości. Charakter gór określa sama ich nazwa oznaczająca rozległe głazowiska. Zalegają one większość szczytów. Tworzą je piaskowcowe złomy porośnięte kolorowymi porostami. Kolejną charakterystyczną cechą są bujnie rozrośnięte zarośla kosodrzewiny. Rośnie ona ponad górną granicą lasu na wysokości 1500 m n.p.m. Jeżeli gleba jest jałowa, można ją spotkać jednak już na wysokości 1200 m n.p.m. W Gorganach szczególnie rozrośnięta jest także kosówka. Zarośnięte przez nią górskie szczyty stają się praktycznie niedostępne. Na najciekawsze szczyty wyrąbano ostatnio przecinki, przez które z łatwością można przejść. Przebiega tędy także grzbiet wododziału między dorzeczami Cisy od południa oraz Dniestru i Prutu od północy. Przed II Wojną Światową przebiegała tu granica polsko-czechosłowacka. Grzbiet ten nie wyróżnia się szczególnie w terenie, omija najwyższe szczyty i w zasadzie trudno się go trzymać. Zachowała się jednak przecinka i dawne słupki graniczne.

Atrakcyjne miasta Ukrainy

Każdy, kto wybiera się na wakacje na Ukrainę zastanawia się z pewnością, jakie miasta warto zobaczyć. Dla Polaków najważniejszych jest kilka z nich.
Godna odwiedzenia jest przede wszystkim stolica kraju – Kijów. Znajdują się tu zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco, pomniki historyczne, parki i ogrody. Dodatkowy atut to ciekawa architektura wielu budynków.
Szczególnie duże znaczenie dla Polaków ma Lwów. Można tu zobaczyć zabytkowe kamienice i zamek, a także odwiedzić Katedrę Łacińską oraz Cmentarz Orląt Lwowskich. Nie brakuje tu również kawiarenek, restauracji i galerii. O polskiej kulturze świadczą m.in. liczne polskie kościoły.
Będąc na Ukrainie warto też odwiedzić Kamieniec Podolski. Godne zobaczenia są stara i nowa twierdza oraz starówka otoczona przez mury obronne. Liczne zabytki znajdują się również w Charkowie.
Ukraina posiada także liczne plaże, sanatoria i kurorty uzdrowiskowe. Ich centrum to Odessa – miasto położone nad Morzem Czarnym. Jest ona także największym portem w kraju.
Dla amatorów aktywnego wypoczynku i wspinaczki górskiej dobrym rozwiązaniem będzie wybranie się na Bukowinę. Obszar ten znajduje się pomiędzy Karpatami i Dniestrem, na terenie Rumunii i Ukrainy. Pokrywają go liczne lasy i wzniesienia idealne do pieszych wędrówek.